Správné chutě

18. listopadu 2016 v 22:56 | Ranja Ox |  K zamyšlení-DOPORUČUJI
Ráda bych se s vámi podělila o svůj postřeh ohledně přechodu na (skoro) veganskou stravu. Již je to osmý měsíc co jsem radikálně doslova ze dne na den změnila svůj jídelníček a teď bych ráda napsala něco málo o svých chuťových buňkách.

Sladké jídlo jsem neměla ráda nikdy. Čokolády, zákusky, dorty, oplatky, tyčinky, bonbony atd mně nikdy nic neříkaly. Je to moje velká výhoda, prostě nikdy nemám chuť na sladké a jsem za to opravdu velmi vděčná. Vždy jsem byla velká milovnice sýrů a smetany. Sýr jsem dávala úplně na všechno, koupila jsem si zakysanou smetanu a jedla ji lžičkou jako jogurt, vypila jsem na posezení dva kelímky smetany ke šlehání 33 %. Prostě stoprocentní extrémistka.

Zvrat u mě přišel okamžitě po shlédnutí tohodle videa :

Kravské mléko obsahuje látku, která vyklidňuje telata a dává jim pocit bezpečí. Uvědomila jsem si, že už asi vím, proč jsem tak extrémně ujetá na mateřské mléko telat. Jde o to, že jsem nikdy nebyla kojena, vlastní matka mě odvrhla a adoptovaná jsem byla až v roce a půl. Odstavená jsem však byla až ve svých 26 letech, díky uvědomění toho proč jsem fanatik do kravího vemene.

Někdy k vyléčení stačí uvědomění. Například jsem celé těhotenství a pár měsíců po porodu měla velmi silnou rýmu hlavně po ránu, měla jsem vzato, že se jedná o těhotenskou rýmu a po porodu o problém se sliznicema, myslela jsem, že půjdu na operaci nosu. Návštěvu lékaře jsem hodně dlouho odkládala. Když jsem po několika měsících po porodu pořad smrkala jak šílená dokopala jsem se konečně na nosní oddělení. Provedli mi vyšetření a ukázalo se, že se jedná o - ALERGII. A žeprej velmi silnou. Byla jsem okamžitě odeslána k alergologovi. Tam jsem došla, udělali mi test na co jsem alergická, základní testovací sada nic nezjistila, a dál se to žeprej nezjištuje, tak mě nacpali lékama. Dva dny po návštěvě alergologa má nekonečně dlouhá a vlezlá rýma jednou pro vždy zmizela. Sama od sebe- z ničeho nic. Léky jsem brát ani nestihla. Jde o to, že stačilo pouhé uvědomění, že se jedná o alergii a problém sám zmizel.

Takhle to samozřejmě nefunguje vždy, ale někdy se to stane. Dobře to funguje i na psychické úrovni. Někdy stačí, když si uvědomíme ten pravý opravdu pravý kořen problému a najednou problém sám od sebe zmizí. Nestihneme ani začít řešit jak kořen zneškodnit, prostě už jen to, že odhalíme pravou příčinu nám zajistí odstranění problému.

A teď se vrátím k tématu. Uvědomila jsem si, proč jsem blázen do laktozy, že mléko obsahuje jisté látky navozující pocit klidu, který jsem tak hrozně dlouho podvědomě potřebovala. Od tohodle uvědomění se mi laktoza znechutila. Začala jsem se mléka štítit, protože už jsem se na něj nedívala jako na slast pro moje chuťové buňky, ale jako na tekutinu vytékající z kravího vemene, která je určeta telatkům. Je to látka ze které rostou mladata. Není to o tom postavit krávy do řady, dát jim na vemena odsávačky a k večeři si dát smažák fakt ne. Po tomhle uvědomění se mi automaticky přenastavili chutě.

Je dobré poslouchat své tělo, ono si samo řekne čehož žádá. Já poslední měsíc prahnu po salátu. Normální zelený salát všeho druhu. Jen tak si ho natrhám do misky a jím ho vidličkou a dělá mi to hrozně dobře. (Samozřejmě mluvím o svačince na chut není to podstatna čast mého jídelníčku, aby někdo neměl blbé kecy, tak pozor !)

Pokud má někdo neustále chuť na sladké je něco špatně. Chutě o vás řeknou mnohem víc než si myslíte - viz můj příběh o mléku. Není v pořádku mít chuť na zákusky, dorty atd... Pokud to tak máte, je důležité přenastavit chutě a to správným uvědoměním. Člověk z přirozenosti má chutě na ovoce, zeleninu, luštěniny, maso,.....ale určitě ne barevné bonbony projeté éčkama s milionem cukru. Tady je prostě něco špatně.

Z toho taky vyplývá další věc a to - jak správně zhubnout. - Není to o tom omezovat se v jídle a upírat si to co máte rádi, takhle je to šílené trápení a velký a hlavně zbytečný boj. Princip je úplně někde jinde a to ve správném nastavení chutí. Ale na hubnutí budu psát extra zvlášt článek, protože mám k tomu sama co říct.

S láskou, Vaše Ranja


TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Looooop Looooop | 20. listopadu 2016 v 10:36 | Reagovat

V rámci ranní mentální rozcvičky vám zkritizuji článek. Mám papír na to, že můžu lidem rozebírat texty, takže to můžete brát jako službu zdarma  za kterou si obyčejně beru od dvou tisíc korun výše.  

Úvod  – Začínáte abstraktem textu, což je víceméně správně. Nepromarníte čas těch, co dané téma nezajímá. Z hlediska marketingu je to ale špatně, protože si zužujete počet lidí, které to budou číst. Na druhou stranu, dáváte do úvodu osobní vklad, což je zase správně.

Odstavec 1 – Představujete svou osobu,  možná i trochu té motivace proč jste článek napsala, prakticky tak vytváříte druhý úvod. Zbytečně to článek natahuje. Obratnější by bylo druhý odstavec nějak včlenit do úvodu, nebo informace z něj rozpustit v hlavním textu.  

Citace videa: Když něco citujeme, tak to nikdy, NIKDY, necitujeme celé, i když si myslíme, že je to úžasné. Nikdo se nebude probírat přes hodinou záznamu, aby uviděl, co tak úžasného na tom vidíte. Pokud chcete upozornit na, dle vás, skvělý videozáznam, stačí odkaz.  Nikdo se nebude na tento záznam dívat skrze vaše stránky – celou hodinu a půl.

Odstavec pod videem – obtížně srozumitelný. Když napíšete, že mléko krav obsahuje látku, která uklidňuje telata, tak tam tu látku uveďte a nehrajte si tajemnou vílu. Kde po ní mám pátrat? V tom šíleně dlouhém videu? To snad ne. „Mateřské mléko telat“, dobře, básnická licence. To, že chcete sdělit, že „jste nebyla kojena a pak jste si to podvědomě vynahrazovala pitím kravského mléka“ je v daném odstavci napsáno nesrozumitelně. FACT CHECK: To, že si člověk vynahrazuje brzké odstavení od kojení pitím kravského mléka je pouze váš výmysl, který se ani nesnažíte dokázat. Když si už vymýšlíte, tak svůj text označte jako beletrii. Jestliže si za tím stojíte, proveďte byť základní důkazy. Pokud si tím nejste jistá, ale dává vám to smysl, použijte ve sdělení podmiňovací způsob.  

Odstavec pod odstavcem pod videem psaný kurzívou – zde, dle formy (kurzíva, uvozovky, nový odstavec) užíváte, čemu se v odborném časopise říká „příklad z praxe“ a  v lifestylovém „příklad ze života“ Užívá se to k ilustraci sdělení v předchozím odstavci. U vás to nic neilustruje, je to podivnou vsuvkou to textu, který mluví o něčem jiném. A propo, to jste si opravdu myslela, že kvůli senné rýmě půjdete na operaci nosu a kvůli tomu se vyhýbala vyšetření?

Odstavec psaný pod odstavcem kurzívou – „Uvědomila jsem si, proč jsem blázen do laktozy, že mléko obsahuje jisté látky navozující pocit klidu“ – zde se dopouštíte hrubé chyby, laktóza se nerovná mléko. Implicitně se dopouštíte úvahy, že mléko je zklidňující droga a drogy jsou špatné a proto mléko nepijete. Mohlo by to být vyjádřeno více srozumitelně. Navíc, tato úvaha má závažné chyby jak ve faktech, tak v logice. Další body, proč nepijete mléko, nejsou zřetelně odděleny a tak je to všechno smícháno v jeden guláš, v myšlenkový salát.  Vznikají zde i humorné hyperboly, jakože ráno odsáté mléko máte večer na talíři jako smažák, ale mám pocit, že tvořit humorné hyperboly nebylo účelem textu.

Další odstavec – chyba v argumentaci. „Je dobré poslouchat své tělo, ono si samo řekne čehož žádá. Já poslední měsíc prahnu po salátu.“ Tedy, „Mám chuť na zdravý salát, ergo za všech okolností je nutno poslouchat své chutě.“  Za prvé, obecně ne, za druhé, sama jste psala něco jiného, tedy že jste vždy toužila po mléčných výrobcích, to ale bylo špatně. Takže ve vaši první životní etapě bylo naprosto špatně poslouchat své chutě, ve vaší druhé životní etapě je to ale už dobře. To nedává smysl. Výkřik v posledním odstavci – „aby někdo neměl blbé kecy, tak pozor !“ svědčí o vašem malém sebevědomí.

Další odstavec – Fakticky, chuť na sladké není něco, čím by se měl člověk cítit vinen, protože je to přirozená věc. Dopouštíte se zde eticky závadného jednání, kdy se v člověku snažíte vyvolat pocit viny kvůli věci, kterou dělá každý a je přirozená a neškodná.  Dáváte odkaz na svůj příběh o mléku, který ale nikdy v článku není obsažen, respektive není tam nic, co by se dalo označit za „příběh“, vzhledem k tomu, že příběh psaný v kurzívě není o mléku, ale o senné rýmě.  

Poslední odstavec – píšete, že z toho všeho také vyplívá, jak správně zhubnout. Ne, v žádném případě, nemáte v textu ani naznačeno, jak by dané informace mohly vést k hubnutí. Jako oslí můstek k dalšímu článku je to zpola akceptovatelné.

Podpis – text není rozhodne psán s láskou, je spíše agresivnějšího typu, vzkaz „s láskou“ tak působí nechtěně humorně nebo čistě jen hloupě.

2 Ma.Ch. Ma.Ch. | 20. listopadu 2016 v 10:39 | Reagovat

Domorodé kmene koja deti do 5-8 rokov.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama